אמצעי מניעה

אמצעי מניעה חשובים מאוד לאור יוקר המחיה והחוקיים הקיים בימינו, להביא ילד בעולם זה משהו שצריך להיות מוכנים עליו מבחינה נפשית, זוגית וכלכלית. לכן אם רק בא לכם לכייף ולעשות אהבה בלי הסיכון שיהיה למשגל המזדמן הקרוב השפעה לשארית חייכם בתור הריון לא רצוי, כדי מאוד לשקול אמצעי מניעה.

כדי למצוא אמצעי מניעה המתאים ביותר חשוב לקחת בחשבון את המאפיינים של המשתמשת: גיל, היסטוריה רפואית, הריונות קודמים ולידות, מצב משפחתי וסדירות הוסת. אז איזה אמצעי מניעה יש ומה היתרונות והחסרונות שלהם? בשביל זה הכנו לכם רשימה מפורטת.

 

אמצעי מניעה לא הורמונליים

 

קונדומים

מאמצעי המניעה הנפוצים ביותר, קיימת גם גרסה נשית לקונדום אך היא פחות מוכרת. רוב הקונדומים עשויים מלטקס ומתלבשים על איבר המין הזכרי לפני החדירה. הלטקס של הקונדום מונע מגע ישיר בין אברי המין, כמובן שצריך לשים לב שהקונדום מונח היטב על הפין.

 

יתרון

אמצעי המניעה הכי יעיל שקיים נגד הידבקות במחלות מין, אפשר לסחוב אותו לכל מקום ואמצעי מניעה היחיד שהגבר משתמש עליו. כמו כן, יכול להוסיף גיוון לחיי המין שלכם עם קונדומים בעלי נקודות או פסים, צבעים מיוחדים או טעמים אקזוטיים.

 

חסרון

הקונדום יכול להיקרע בשימוש לא נכון כמו בשילוב עם שמן. חשוב לבדוק שהפרטנרים שלכם או אתם לא רגישים לטקס במקרה זה תצרכו למצוא קונדומים ללא לטקס. כמו כן, קונדומים יכולים לעמעם את התחושה באיבר המין בעת החדירה, מה שיכול להוות יתרון לגברים שחווים שפיכה מהירה.

 

התקן תוך רחמי

ישנם שני סוגים של התקנים – ההתקן לא הורמונלי הוא בצורת טבעת עשוי נחושת ונחושת והתקן הורמונלי המשחרר הורמונים. ההתקן מוחדר לתוך הרחם ומונע את ההגעה של תאי הזרע אל עבר החצוצרה.

 

יתרון

חוסך את ההתעסקות בגלולות ובשאר אמצעי מניעה שצריך לזכור לקחת אותם בזמן.

 

חיסרון

ההתקנה וההוצאה של ההתקן מתרחשת רק על ידי רופא/ת נשים, צריך להחליף כל 5 שנים להתקן חדש. בנוסף, הסתגלות להתקן יכולה להימשך תקופה ארוכה.

 

אמצעי מניעה הורמונליים

 

גלולות

בגלולות קיימים חומרים הפעילים כמו הורמוני המין הנשיים. אשר מונעים את הביוץ ומונעים מרירית הרחם להכין את עצמה להיקלטות והשתרשרות הביצית ברחם ועל ידי כך נמנעת הכניסה להריון.

 

יתרון

מסדר את המחזור החודשי ואף מקצר אותו, בגיל ההתבגרות לקיחת גלולות יכולה יכול לטפל באקנה , בפצעי בגרות ובמקרים מסוימים בשיעור יתר. יש סוגים שונים של גלולות אז אפשר לנסות כמה עד שתמצאי את האחת שפחות עושה תופעות לוואי. יש גם גלולות שמתאימות במיוחד לנשים מניקות ולנשים עם שחלות פוליציסטיות.

 

חיסרון

חשוב להקפיד ליטול את הגלולה כל יום באותה שעה. משום שפספוס של נטילת הגלולה ביום או אפילו לקחת בשעה אחרת יכול לפגוע ביעילות הגלולה. כמו כן, הגלולות יכולות לגרום לשלל תופעות לוואי כמו ירידה בחשק המיני, דיכאון וכאבים ביחסי המין והן לא מומלצות לנשים הסובלות מקרישות בדם.

 

טבעת וגינאלית

אחד מאמצעי המניעה הנוחים ביותר לשימוש היא הטבעת הוגינאלית. האישה מחדירה לעצמה את הטבעת לנרתיק בצורה דומה להחדרת טמפון, למשך 3 שבועות ואז מוציאה אותה לשבוע מחזור. לאחר אותו שבוע היא מחדירה לעצמה טבעת חדשה באותו היום והשעה של הטבעת הראשונה וכך חוזר שוב ושוב.

 

יתרון

חוסך להרבה נשים את הכאב ראש של לזכור אם הן שכחו לקחת גלולה היום או בתקופה הקרובה. כמו כן, בגלל שטבעת מוחדרת ישירות לנרתיק אז כמות הורמוני המין המונעים את הביוץ נמוכה יותר מאשר גלולת בגלל שהטבעת לא עוברת את מערכת העיכול. מעולה לנשים שסובלות מאלרגיה ללקטוז כי הן לא צריכות לקחת גלולה שמכילה לקטוז.

 

חיסרון

הטבעת צריכה להיות בתוך הגוף למשך 3 שבועות רצופים, צריך לזכור להוציא אותה בזמן כי אחרת היעילות שלה פוחתת. כמו כן במשך 3 השבועות האלה אסור להוציא יותר מ3 שעות כי אז נפגעת היעילות של הטבעת הנוכחית. לכן במהלך האקט עדיף להשאיר את הטבעת בתוך, יתכן שזה יכול להפריע לגברים או להוסיף חספוס במהלך החדירה.

 

מדבקות

אמצעי מניעה חדש יחסית. המדבקה מעוצבת בצורה של פלסטר שאפשר להדבקה במספר חלקי גוף מסוימים בלבד – על הבטן התחתונה, מעל הישבן, על הגב או בחלק העליון של הזרוע. המדבקה לא מורגשת והיא מפרישה הורמונים המינון נמוך וכך מונעים הריון.

צריך להחליף אותה כל שבוע, במשך השבוע אסור להוריד אותה ועדיף לא לגעת בה. לאחר שלושה שבועות עושות הפסקה למשך שבוע בו מקבלות מחזור. לאחריו פותחים מדבקה חדשה אפשר להדביק באזור אחר מהאזורים שציינו.

 

יתרון

עמידה בתנאי מזג האויר ועמידה במים כך שאפשר להתקלח ולשחות איתה. מונעת הריון, טובה לנשים שסובלות מאלרגיה או רגישות ללקטוז.

 

חסרון

ניתן לראות את המדבקה על הגוף. בנוסף, בפעמים הראשונות לשימוש המדבקה יכולה לגרום לגירוי בעור, אם המצב ממשיך כדי לפנות לעזרה רפואית.

 

לסיכום

עדיף להיזהר ולהשתמש באמצעי מניעה מאשר להתחרט להתמודד עם הריון לא רצוי. יש מגוון רחב של אמצעי מניעה הורמונליים ולא הורמונליים ואפשר להתנסות בכמה עד שתמצאי את האמצעי מניעה שהכי טובים לך. מומלץ גם להתייעץ עם רופא/ת נשים שתעזור לך לבחור את האמצעי המניעה הנכון בהתאם למצב הרפואי שלך.

מוצרים נוספים שעשויים לעניין אותך

שינוי גודל גופנים
0
עגלת הקניות